Tuulikute ehitamise konkurss
Viimastel aastatel on Eestis palju räägitud tuuleenergia arengust ning sellega seotud väljakutsetest. Tuuleparkide rajamine on toonud esile nii keskkonnamõjusid kui ka kohalike kogukondade vastakaid arvamusi – ühed näevad seda kui hädavajalikku sammu puhtama energia suunas, teised aga muretsevad looduskeskkonna ja elukvaliteedi pärast. Samas on taastuvenergia tulevik ning uute põlvkondade teadlikkus ja huvi selle vastu võtmetähtsusega, et leida tasakaal keskkonnahoidlike ja jätkusuutlike lahenduste vahel.
Selle konkursi eesmärk on äratada juba varases koolieas huvi taastuvenergia ja inseneeria vastu, andes algklassiõpilastele võimaluse katsetada, kuidas tuuliku tööpõhimõtted toimivad. Praktiline ja loovust arendav lähenemine aitab noortel paremini mõista, miks tuuleenergia on oluline ning kuidas insenerilahendused võivad mõjutada meie tulevikku. Läbi käed-külge õppimise saavad õpilased arendada probleemilahendusoskust, teaduslikku mõtlemist ning keskkonnateadlikkust, mis on vajalikud oskused nii tulevikus kui ka ühiskonnas laiemalt.
Konkursi eesmärk on julgustada algklassiõpilasi loovalt mõtlema ja arendama oma käelisi oskusi, ehitades tuulikuid, mis on stabiilsed, funktsionaalsed ja visuaalselt atraktiivsed.
- Osalejad
Konkursil saavad osaleda algklassiõpilased (1.–5. klassid Lihulas, teistes õppekohtades kõik õpilased). Osaleda võib individuaalselt või kuni 3-liikmelistes meeskondades. Konkurss on vabatahtlik.
- Tuuliku ehitamise tingimused
- Tuulik peab olema iseseisvalt püsti seisev konstruktsioon.
- Tuulik peab suutma reageerida tuulele (nt propeller peab liikuma puhumisel).
- Kasutada võib ainult ohutuid ja kergesti kättesaadavaid materjale (nt papp, puit, plast, taaskasutusmaterjalid, Legod vms).
- Elektrilisi või mootoreid sisaldavaid elemente kasutada ei tohi.
- Tuulik peab olema vastupidav ja stabiilne (ei tohi kergelt ümber kukkuda).
- Hindamiskriteeriumid
Tuulikuid hinnatakse järgnevate kriteeriumite alusel:
- Töökindlus ja funktsionaalsus (kas tuulik suudab liikuda tuule jõul, kas see püsib stabiilselt püsti) – max 30 punkti.
- Loovus ja disain (kuidas on kasutatud materjale, kui originaalne on lahendus) – max 25 punkti.
- Konstruktsiooni kvaliteet (kas töö on korralik, hästi kokku pandud ja vastupidav) – max 25 punkti.
- Keskkonnasõbralikkus (kas kasutatud on taaskasutusmaterjale, loodussõbralikke lahendusi) – max 20 punkti.
- Konkursi läbiviimine
- Konkurss toimub kuni 6. aprillini.
- Osalejad registreerivad enda osalemise hiljemalt 26. märtsiks veebilehel: https://forms.office.com/e/azkwS7cMX0
- Osalejad valmistavad oma tuulikud kodus ise või lapsevanema abiga. Õpetaja on nõustavas rollis.
- Valminud töödest tehakse tutvustav lühivideo ning saadetakse läbi draivi või otse e-mailile tuulik@laaneranna.edu.ee. Videod laetakse üles veebileheküljele padlet.com. Tööd tuleb edastada hiljemalt 6. aprilliks.
- Video peaks olema 30–90 sekundit pikk ning sisaldama tuuliku selgelt nähtavat tuule toimel liikumist. Lühivideo peaks sisaldama lühikest selgitust tuuliku materjali ja ehituse kohta. Selgitused võib edastada ka e-mailis tekstina videot edastades.
- Konkursiks valminud tuulikute lühivideosid on võimalik kõigil vaadata ning oma lemmik valida – selliselt selgub publiku lemmik. Hindamise aeg on ühe nädala vahemikus. Videotega kutsutakse avalikkust tutvuma sotsiaalmeedia ja kooli kodulehekülje kaudu alates 7.aprillist.
- Lisaks avalikkusele hindab tuulikuid ka žürii vastavalt eeltoodud kriteeriumitele.
- Kõigile osalejatele on üllatused.
- Parimad tuulikud lähevad Lihula Raamatukogu näitusenurka kõigile uudistamiseks 21. aprill- 4. mai koos erinevate õppekohtade koostatud tuulikute teemaliste plakatite ja tuulelohedega.
- Parimatele osalejatele auhinnad!
- Ühe osaleja poolt konkursile esitatud tuulikute arv ei ole piiratud.